• Ligasponsorer

Tisdag Tis 20 Augusti Aug
Onsdag Ons 21 Augusti Aug
Torsdag Tor 22 Augusti Aug
Tisdag Tis 27 Augusti Aug
Torsdag Tor 29 Augusti Aug
Tisdag Tis 3 September Sep
Tisdag Tis 10 September Sep
Tisdag Tis 24 September Sep
Onsdag Ons 25 September Sep

Silly Season: Läget i samtliga klubbar just nu

19 oktober 2019 17:45

(Uppdaterad 7/11) Även om årets säsong precis har avslutats är klubbarnas lagbygge inför nästa säsong i full gång. Här är läget i klubbarna just nu.


Smederna

Gleb Chugunov, Andzejs Lebedevs, Pontus Aspgren, Michael Jepsen Jensen, Johannes Stark samt Linus Eklöf förlänger med klubben. Daniel Kaczmarek är nyförvärv för Eskilstunaklubben liksom Niels-Kristian Iversen. Iversen kommer närmast från Piraterna. Senaste föraren in så här långt är ryssen Aleksandr Loktaev.

Dackarna

Lagledarna Peter och Johan Karlsson fortsätter även nästa säsong. Klubben har även klart med Joel Kling, Maciej Janowski, Patryk Dudek, Jacob Thorsell, Frederik Jacobsen och Oliver Berntzon. Även amerikanen Luke Becker samt Kevin Wölbert klara. De två sistnämnda är nya i klubben.

– Vi har satt upp en målsättning att köra med i stort sett samma lag och inte byta förare för ofta, säger Dackarnas ordförande Tomas Karlsson, till Elitspeedway.com.

Västervik

Jason Doyle klar. Övriga förare som är klara för Västervik 2020 är Krzysztof Buczkowski, Bartosz Smektala, Jack Holder, Anton Karlsson och Noel Wahlqvist. Västervik har tre nyförvärv, Linus Sundström, Viktor Kulakov samt Anders Thomsen. Även dansken Mads Hansen är klar för Västervik. Och de två senaste förarna, som presenterades 7 november, är John Lindman och Philip Olofsson.

Masarna

Klubben har sex kontrakterade förare inför nästa säsong. Samtliga är förare som har förlängt sina kontrakt. Det är Antonio Lindbäck, Philip Hellström Bängs, Kim Nilsson, Oskar Fajfer, David Bellego och Rohan Tungate.

– Rohan är en duktig förare som passar bra på Brovallen. Han kom in och blev en del i laget direkt och det kändes naturligt att förlänga ett år till, säger lagledare Andreas Sundin, till klubbens webbplats.

Det har även blivit klart att Martin Smolinski förlänger med Masarna. En förare är ny i klubben, Dimitri Bergé.

Rospiggarna

Tomas H Jonasson, Rasmus Jensen och Daniel Bewley förlänger. Nicki Pedersen är ny i klubben. Ny i Rospiggarna är även Andrey Kudriashov från Ryssland som även gör debut i svenska Elitserien.

– Andrey Kudriashov är en väldigt rutinerad förare på motorcykeln och han har en otrolig vinnarskalle. Han levererar ofta bra och ivrig körning, tar alla chanser han kan få och ger sig inte förrän målflaggan är passerad, säger Rospiggarnas lagledare Peter Jansson.

Klar som nyförvärv i Hallstavikklubben är även Ryan Douglas. Under torsdagen 7 november presenterade klubben också att Daniel Henderson är klar.

Indianerna

Mikkel Michelsen klar, ny från Piraterna. Jonas Jeppesen, Kenneth Bjerre, Christoffer Selvin, Joel Andersson och Chris Holder stannar. Även polacken Pawel Miesiac är klar för Kumlaklubben.

– En förare jag haft ögonen på en tid och som trots att han var nykomling i polska högstaligan den gångna säsongen snittade över 1,6 för sitt Lublin, säger Indianernas lagledare Peter Johansson, till klubbens webbplats.

Klubben har även knutit nyförvärvet Max Fricke till sig.

Lejonen

Tobiasz Musielak är klar för Gislavedklubben. Övriga förare är Maksym Drabik, Krzysztof Kasprzak, Robert Lambert, Jaroslaw Hampel, Mathias Thörnblom, Kacper Woryna, Adrian Gala. Tisdag 22 oktober meddelade klubben att den startsnabba polacken Mateusz Szczepaniak var klar för Lejonen samtidigt som de meddelar att tanken med Mateusz är att han startar säsongen som utlandsreserv.

Piraterna

Motalaklubben meddelade för en tid sedan att Stefan Andersson Skill och Stefan Ekberg återvände till klubben som lagledare. Men några veckor senare hoppade de av. Piraterna avvaktar sin ekonomi men har bokat upp Motalasonen Daniel Davidsson som klubbens tilltänkta lagledare. Endast en förare är klar för klubben, Pawel Przedpelski.

Vetlanda

Smålandsklubben behåller Victor Palovaara, Andreas Lyager, Jonathan Ejnemark, Johan Jensen samt världsmästaren Bartosz Zmarzlik. Även Dominik Kubera och Filip Hjelmland stannar. Alexander Woentin samt Peter Ljung är nya förare i Vetlanda.

Maximalt åtta förare med ett snitt över 0.500 får kontrakteras i respektive klubb. Däremot är det obegränsat med hur många förare med snittet 0.500 som klubbarna får skriva kontrakt med.

Fotnot: Artikeln uppdateras löpande. Senaste uppdateringen gjordes 7 november klockan 15.27