Elit SpeedwayKumla IndianernaDackarna MålillaLejonenPiraterna SpeedwayRospiggarna SKEskilstuna SmedernaVargarna SpeedwayVästervik Speedway

Truppkollen: Läget i ditt lag

Featured Image

Arbetet fortsätter för klubbarna runt i Sverige. Förarövergångar har skett i en ganska hög utsträckning under den senaste tiden och en del av lagen börjar redan nu ”sätta sig”.

Till den kommande säsongen tas bland annat körschemat från 2019 i bruk igen. Toppningar är möjlighet vid sex poängs underläge (från heat 5 till 13). Sedan är taksnittet 11,000 och golvsnittet 8,000. Samtliga regelförändringar kan du läsa här.

Juniormästaren förlänger – Drozdz ansluter till Kumla

Sveriges juniormästare, Gustav Grahn, gör precis som sin storebror Jonatan att förlänga med Kumla Indianerna. Grahn har även skrivit ett kontrakt i Polen med klubben Rzeszow.

– Jag är ser fram emot ett nytt år med Indianerna då vi ska göra allt vad vi kan för att bli svenska mästare i BAUHAUS-Ligan och vinna Allsvenskan igen. Jag kan inte tänka mig en annan klubb än Indianerna, det är klubben i mitt hjärta. Det ska bli grymt kul och köra med dom lag vi har och så klart är det något extra och köra ihop med brorsan! Jag hoppas på och se många indianfans tillbaka i Sannahed i sommar, säger Gustav till klubbens hemsida.

Dessutom står det klart att Damian Drozdz är klar för klubben. Den polske föraren har 1,250 i snitt till den kommande säsongen.

– Det ska bli superkul att få vara en del av Indianerna Speedway 2022. Jag hoppas givetvis på att ta många poäng och kunna ta nästa steg i min karriär, vilket såklart skulle hjälpa klubben också, berättar Damian.

Palovaara lämnar Vetlanda

Karlstadsbördige Victor Palovaara valde att tacka Vetlanda för den tiden han haft. Nu väntar en ny utmaning genom Hallstavikslaget Rospiggarna. Victor är således klubbens andra nyförvärv till säsongen 2022.

– Jag ser verkligen fram emot att köra för Rospiggarna nästa säsong då det känns som att jag kommer kunna ta nästa steg i min karriär och nå det som jag känner att jag har i mig i klubben. Det kommer bli en riktigt rolig säsong med bra killar i laget vilket jag tror kommer hjälpa mig att ta nästa steg. Jag vill hjälpa laget att gå hela vägen och tycker vi har ett bra lag som kommer kunna gå riktigt långt, berättar Palovaara för Rospiggarnas hemsida.

Tre nya förare klara Vetlanda

Vetlanda har varit aktiva den föregående veckan. Jonathan Ejnermark, William Björling och Alexander Liljekvist är nyförvärv hos smålänningarna. Ejnermark reprsenterade inte någon klubb i BAUHAUS-ligan 2021. När det gäller William Björling tillhörde han Piraterna och Alexander Liljekvist representerade Masarna.

– Jag ser verkligen fram emot kommande säsong, säger William Björling till Vetlandas hemsida.

– Nej, det var verkligen inte ett svårt val, Vetlanda har alltid funnits varmt om hjärtat sen sist, berättar Jonathan Ejnermark.

– Alltid roligt när någon visar intresse, speciellt en klubb som Vetlanda, jag har alltid haft känslan att det är en seriös klubb på alla sätt och vis, säger Alexander Liljekvist.

Chugunov lämnar Sörmland för Småland

Gleb Chugunov fick se sig efter en ny klubb. Den nya uppdragsgivaren är nu ett faktum. Talangen har skrivit på för Västervik för den kommande säsongen. Chugunov ansluter med 1,655 i snitt och är det första nyförvärvet för Morgan Anderssons lag.

– Jag är ingen förare som egentligen tycker om att byta klubb för ofta men situationen tvingade mig att titta efter alternativ. När jag pratade med Västervik så gillade jag deras strategi och målsättning för 2022 och jag har hört mycket gott om klubben genom andra förare. Jag känner flera i laget och jag ska göra allt jag kan för att vi ska få ett framgångsrikt år tillsammans, säger Gleb till klubbens hemsida.

Juniorvärldsmästaren stannar i Lejonen

Lejonen bygger intressant för den nästkommande säsongen. Juniorvärldsmästaren Jakub Miskowiak har förlängt sitt avtal med Gislavedslaget.

”Vi är glada över att klubbens tradition att knyta till sig unga lovande förare tidigt i deras karriärer än en gång visat sig innehålla stjärnkvaliteter och ser fram emot att arbeta vidare med Jakub och hans team nästa år”, skriver Lejonen på sin hemsida.

Dackarna
Rasmus Jensen – 1,771
Adam Ellis – 1,250 (Ny från Piraterna)
Alexander Woentin – 0,500 (Ny från Piraterna/Vetlanda)

Eskilstuna Smederna
Pontus Aspgren – 2,095
Robert Lambert – 2,015 (Ny från Lejonen)
Kacper Woryna – 1,984
Daniel Bewley – 1,318 (Ny, körde inte i Sverige 2021)
Patryk Wojdylo – 1,255 (Ny från Dackarna)
Johannes Stark – 0,500
Joel Andersson – 0,500 (Ny från Kumla Indianerna)
Max Belsing – 0,500

Kumla Indianerna
Max Fricke – 2,169
Chris Holder – 2,014
David Bellego – 1,846 (Ny från Masarna)
Niels-Kristian Iversen – 1,667
Norbert Krakowiak – 1,250 (Ny från Indianerna B)
Damian Drzodz – 1,250 (Ny i Sverige 2022)
Hugo Lundahl – 0,500 (Ny från Indianerna B)
Jonathan Grahn – 0,500
Gustav Grahn – 0,500
Ludvig Selvin – 0,500

Lejonen
Bartosz Zmarzlik – 2,839 (Ny från Vetlanda)
Dominik Kubera – 2,078 (Ny från Vetlanda)
Patryk Dudek – 2,068 (Ny från Rospiggarna)
Dimitri Bergé – 1,750 (Ny från Masarna)
Oliver Berntzon – 1,642
Jakub Miskowiak – 1,571
Hubert Legowik – 1,250 (Ny från Smålänningarna)
Mathias Thörnblom – 0,500
Casper Henriksson – 0,500

Masarna
Antonio Lindbäck – 1,459
Krzysztof Buczkowski – 1,448 (Ny från Eskilstuna Smederna)
Adrian Gala – 1,250 (Ny från Kumla Indianerna)
Philip Hellström Bängs – 0,500
Emil Millberg – 0,500

Piraterna
Oskar Fajfer – 2,016
Jakub Jamrog – 1,540
Tomas H Jonasson – 1,307
Jonas Seifert-Salk – 1,250

Rospiggarna
Kai Huckenbeck – 1,862
Kim Nilsson – 1,835
Andzejs Lebedevs – 1,723 (Ny från Eskilstuna Smederna)
Victor Palovaara – 0,500 (Ny från Vetlanda)

Vetlanda
Pawel Przedpelski – 1,863 (Ny från Västervik)
Filip Hjelmland – 1,103
Jonathan Ejnermark – 0,500 (Ingen klubb 2021 i BL)
William Björling – 0,500 (Ny från Piraterna)
Alexander Liljekvist – 0,500 (Ny från Masarna)

Västervik
Artem Laguta – 2,479
Bartosz Smektala – 1,954
Viktor Kulakov – 1,875
Gleb Chugunov – 1,655 (Ny från Eskilstuna Smederna)
Jaimon Lidsey – 1,489
Mads Hansen – 1,445
Anton Karlsson – 0,500
Noel Wahlqvist – 0,500

Dela nyheten: